Celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców miast Zielona Góra oraz Cottbus w obszarze green city oraz opracowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w miastach Zielona Góra i Cottbus obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące. Przykładem takich działań może być np. optymalne balansowanie mieszaną flotą autobusów elektrycznych/hybrydowych i spalinowych.
Od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji Smart City, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich, zarówno pod względem logistycznym, gospodarczym i środowiskowym.
Obszar green city jest traktowany w tym projekcie jako zapewnienie ciągłego monitorowania jakości powietrza dzięki zamieszczeniu mobilnych czujników monitorowania: czujniki można rozmieścić w sposób stacjonarny lub umieścić na dowolnym środku transportu (zaleca się jednakże umieszczenie czujników na pojazdach elektrycznych, które nie emitują podczas ich użytkowania gazów cieplarnianych). Umożliwi to połączenie zalet czujników stacjonarnych dotyczących zwiększonej dokładności pomiaru oraz czujników mobilnych dających możliwość kontrolowania dużego obszaru. Efektem finalnym takiej integracji będzie mapa zanieczyszczeń umożliwiająca podjęcie optymalnych działań prewencyjnych.
Poważnym problemem obu miast: Cottbus i Zielona Góra w ostatnich latach jest również ich wyludnianie (problem demograficzny, związany z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków przemysłowych). Monitorowanie jakości powietrza ma na celu promocję Zielonej Góry i Cottbus, jako miejsc o wysokiej jakości życia w celu odwrócenia złych tendencji demograficznych. Miasta będą mogły promować się również, jako komfortowe miejsca do studiowania. Ponadto w dłuższym horyzoncie czasowym, realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą wpływu rozwoju elektromobilności i alternatywnych źródeł ogrzewania na jakość powietrza w obu miastach.
Przedsięwzięcie w decydujący sposób przyczyni się do powstania jednego logicznego systemu zarządzania jakością powietrza, tym samym do ulepszenia transgranicznej ochrony środowiska, wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz walorów mieszkalnych miasta.
Pierwotną grupą docelową projektu po niemieckiej i polskiej stronie wspieranego obszaru są organizacje administracyjne, które są odpowiedzialne za kształtowanie i budowę lokalnych programów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także za rozwój inteligentnych miast. Pośrednią grupą docelową projektu są mieszkańcy miast: Cottbus i Zielona Góra.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »